BLOG SINGLE

Soccer: Southern Section playoff results and updated pairings

DIVISION 1

First round, Wednesday

San Clemente 3, Katella 0

Irvine University 2, Mira Costa 1

Servite 2, Corona del Mar 0

Aliso Niguel 3, Paramount 1

Santa Barbara 3, Harvard-Westlake 2 (OT)

Mater Dei 6, Fountain Valley 1

Anaheim 1, Los Alamitos 0

Cathedral 2, Capistrano Valley 1

Palos Verdes 2, St. Francis 1 (OT)

Mission Viejo 2, Edison 1

Godinez 0, Santa Ana Valley 0 (Godinez advances on penalties, 6-5)

JSerra 5, Long Beach Cabrillo 1

Santa Ana 2, San Juan Hills 0

Millikan 1, Downey 0

Newbury Park 4, Century 1

Loyola 3, Santa Margarita 0

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

#1 San Clemente at Irvine University

Servite at Aliso Niguel

Santa Barbara at Mater Dei

Anaheim at #4 Cathedral

#3 Palos Verdes at Mission Viejo

Godinez at JSerra

Santa Ana at Millikan

#2 Loyola at Newbury Park

DIVISION 2

First round, Wednesday

Channel Islands 3, San Marcos 1

Sherman Oaks Notre Dame 3, Oaks Christian 2

Redondo 3, Long Beach Poly 3 (Redondo advances on penalties, 3-1)

El Dorado 3, Segerstrom 1

Newport Harbor 1, Garden Grove Santiago 0

La Habra 4, Estancia 0

Warren 3, West Torrance 1

Arlington 3, Long Beach Jordan 0

Dos Pueblos 4, Placentia Valencia 3 (OT)

Huntington Beach 0, Fullerton 0 (Huntington Beach advances on penalties, 4-1)

Tesoro 1, Corona 0 (OT)

St. John Bosco 1, Hueneme 1 (St. John Bosco advances on penalties, 3-1)

Sunny Hills 2, Laguna Hills 1

Saddleback 2, Brea Olinda 1

Woodbridge 2, Riverside Poly 0

Oxnard Pacifica 2, Simi Valley 0

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

#1 Channel Islands at Sherman Oaks Notre Dame

El Dorado at Redondo

La Habra at Newport Harbor

#4 Arlington at Warren

Huntington Beach at #3 Dos Pueblos

Tesoro at St. John Bosco

Sunny Hills at Saddleback

Woodbridge at Oxnard Pacifica

DIVISION 3

First round, Wednesday

Tustin 4, Leuzinger 1

Alta Loma 1, Santa Fe 1 (Alta Loma advances on penalties, score not reported)

North Torrance 4, Los Amigos 1

Bell Gardens 2, Corona Centennial 0

Hart 7, Royal 2

Montebello 4, Burbank Burroughs 1

Chaffey 1, Rialto 1 (Chaffey advances on penalties, score not reported)

Norwalk 2, California 1

Redlands East Valley 7, Colton 0

El Rancho 5, Torrance 1

Camarillo 4, Thousand Oaks 0

Valley View 3, La Sierra 0

Corona Santiago 5, Northwood 0

Loara 5, Esperanza 0

Salesian 3, Montclair 2

Oxnard 2, Valencia 1

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

#1 Tustin at Alta Loma

North Torrance at Bell Gardens

Hart at Montebello

#4 Norwalk at Chaffey

El Rancho at #3 Redlands East Valley

Camarillo at Valley View

Corona Santiago at Loara

#2 Oxnard at Salesian

DIVISION 4

First round, Wednesday

Hesperia drew with Chino Hills, score not reported (Hesperia advances on penalties, 4-3)

La Palma Kennedy 3, Garden Grove 2

Santa Monica 3, Santa Ynez 2

Sierra Vista 2, Cajon 1

Pasadena 3, Eastside 0

Norte Vista 3, La Quinta 0

Santa Paula 1, Saugus 0

Desert Mirage 1, La Mirada 0

Knight 3, Schurr 2 (OT)

Garey 1, St. Margaret’s 0

Culver City 2, Fillmore 1

Artesia 2, Crescenta Valley 0

Bellflower 5, Lawndale 1

Carter 2, Eastvale Roosevelt 1

Los Osos 2, Vista Murrieta 0

Anaheim Canyon 3, Cypress 0

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

La Palma Kennedy at #1 Hesperia

Sierra Vista at Santa Monica

Pasadena at Norte Vista

#4 Desert Mirage at Santa Paula

Garey at Knight

Artesia at Culver City

Bellflower at Carter

#2 Anaheim Canyon at Los Osos

DIVISION 5

First round, Wednesday

Granite Hills 3, Diamond Ranch 0

Citrus Hill 2, Eisenhower 1

Bishop Amat 4, Claremont 3 (OT)

Pasadena Marshall 4, Chino 3 (OT)

La Canada 4, Jurupa Hills 2

Palmdale 4, Hacienda Heights Wilson 2 (OT)

Desert Hot Springs 2, Palm Springs 1 (OT)

Rancho Cucamonga 3, Kaiser 2

Baldwin Park 1, Quartz Hill 0

Jurupa Valley 2, Paloma Valley 0

Cornerstone Christian 3, Etiwanda 1

Ayala 1, Rancho Mirage 0

Animo Leadership 5, Miller 2

Chaparral 5, Beaumont 1

Oak Hills 3, Fontana 1

Nogales 3, Coachella Valley 2

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

Citrus Hill at #1 Granite Hills

Bishop Amat at Pasadena Marshall

Palmdale at La Canada

#4 Rancho Cucamonga at Desert Hot Springs

#3 Baldwin Park at Jurupa Valley

Cornerstone Christian at Ayala

Animo Leadership at Chaparral

#2 Nogales at Oak Hills

DIVISION 6

First round, Wednesday

Brentwood 2, Environmental Charter 0

Perris 3, Lakeside 1

Charter Oak 2, Mountain View 1

Cerritos 3, St. Genevieve 2

Cate 3, Thacher 0

Cerritos Valley Christian 3, Da Vinci 3 (Valley Christian advances on penalties, 4-3)

Indio 3, University Prep 0

Dunn 6, El Monte 1

Silverado 3, Sultana 2

Palmdale Aerospace 2, Aquinas 1

Pasadena Poly 2, Temple City 0

Crossroads 4, Verbum Dei 0

Ontario Christian 1, San Dimas 0

Orange Vista 2, San Bernardino 1

Nuview Bridge 3, Los Altos 3 (Nuview Bridge wins on penalties, 5-4)

Ganesha 6, Glenn 0

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

#1 Brentwood at Perris

Charter Oak at Cerritos

Cate at Cerritos Valley Christian

#4 Dunn at Indio

Palmdale Aerospace at #3 Silverado

Pasadena Poly at Crossroads

Ontario Christian at Orange Vista

#2 Ganesha at Nuview Bridge

DIVISION 7

First round, Wednesday

Linfield Christian 3, St. Michael’s Prep 0

Tarbut V’Torah 2, St. Paul 1

Oakwood 10, Newbury Park Adventist 0

Public Safety Academy 1, Wildwood 0

La Sierra Academy 5, Grove 0

Vasquez 2, Ojai Valley 0

Academy of Careers & Exploration 8, Downey Calvary Chapel 0

St. Bonaventure 8, Santa Clarita Valley International 0

Foothill Tech 3, Cobalt 1

Anza Hamilton 8, Redlands Adventist 4

Vistamar 5, Lancaster Desert Christian 0

St. Anthony 3, Milken 1

Woodcrest Christian 5, Gorman 0

Windward 4, Fairmont Prep 1

Heritage Christian 4, Southlands Christian 2

California Military 9, Excelsior 2

Second round, Friday, 3 or 5 p.m.

#1 Linfield Christian at Tarbut V’Torah

Public Safety Academy at Oakwood

La Sierra Academy at Vasquez

#4 St. Bonaventure at Academy of Careers & Exploration

#3 Foothill Tech at Anza Hamilton

St. Anthony at Vistamar

Windward at Woodcrest Christian

#2 California Military at Heritage Christian

Notes: Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.; semifinals, Feb. 22, 3 or 5 p.m. Championships, Feb. 28-29.

Subcribe to our upcoming matchs